Merkezi Isıtma Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Bahçekent Whatsapp

Merkezi Isıtma Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte Bahçekent’te sitelerde merkezi ısıtma sistemi aktif edildi. Bahçekent Emlak Konutları’nda ikamet eden komşumuz K.Naci Atakul, merkezi ısıtma sistemleri hakkında bilgiler vermiş. Fotoğraflar Bahçekent Emlak Konutları merkezi ısıtma sistemine ait olsa da, genel olarak çalışma mantığı tüm projelerde aynıdır.

” Değerli komşular bilindiği üzere ısıtma sistemlerinin artık aktif olması gerekli, sitemizde ki ısınma sistemi merkezi sistem olmasından dolayı en düşük 15 derecede kullanılması kanunen zorunludur. Bu konuda aşağıdaki gibi fotoğraflarla kullanım koşullarını bilmeyenler için bilgi amaçlı hazırlanmıştır.

Merkezi sistem kapalı devre çalışır ve yaz-kış sıcak suyu hazır halde tutar. Sıcak su ile ısınma sistemi kullanımı farklıdır. Isınma sistemini aktif hale getirmek için aşağıdaki 4 nolu fotoğrafta görülen mavi ve kırmızı  A ve B kelebek vanaların fotoğrafta ki gibi yatay konumda olması gerekli. Ayrıca kırmızı ve mavi yuvarlak vanalarında açık konumda olması gerekli, açık değil ise saat yönünde çevirerek hepsini açınız.

ÖNEMLİ 4. Nolu fotoğraf ki işaretli mavi renli yuvarlak tahliye vanasına dokunmayınız herhangi bir gidere bağlı olmadığı için açıldığında su akmasına sebep olur, bu vana sistem temizleme işlemlerinde suyu tahliye etmek için kullanılır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra aşağıda ki 5 nolu fotoğrafta ki işaretli kırmızı vanayı da açık konuma getirdiğinizde artık ısınma sistemi aktif konuma gelmiş olacaktır. Akabinde dairenizdeki radyatörleri en düşük (1. Nolu fotoğrafta ki gibi) 2 konumuna getirdiğinizde ısınmaya başlayacaksınız. 2 konumunda oda sıcaklığı 15 derece üstüne çıktığında otomatik ısınma sistemi kendi kapanacaktır, sıcaklık 15 derece altına düştüğünde ise otomatik kendi devreye girip ısıtacaktır. 3 konumunda 20 derece 4 konumunda 25 derece 5 konumu sabit yanmaktadır otomatik kapanmaz sürekli ısıtır.

Nasıl Tasarruf Sağlayabiliriz?

Isınma sisteminde tasarruf etmek için, öncelikle pencerelerimizin sağlam olması içeriye hava almaması gerekmektedir. Oda sıcaklığının 15 derece yada 20 derece olması ideal bir sıcaklık olacağı gibi 5 konumunda kullanılmaması önerilir. Evimizi havalandırmak istediğimizde pencereleri açıp dakikalarca açık kalmasından ziyade bütün pencereleri açıp tabiri caizse ‘’ceyran‘’ yaptırarak 5 dk havalandırmak ideal bir havalandırma yöntemidir. 3 no’lu fotoğrafta görüldüğü gibi  Musluklarımızı mavi konumda bırakmalıyız. Yaptığımız en büyük yanlış soğuk su kullanmak istiyoruz ama musluğu başlığını ortada tutuyoruz. Bu şekilde soğuk su kullandığımız halde sıcak su kullanıyormuş gibi enerji tüketiyoruz. En büyük tasarruf ise binamıza minimum seviyede hava girmesini sağlayabilirsek çok büyük bir tasarruf ederiz. 2 no’lu fotoğraftaki havlupanlar da termostat sistemi olmadığı için açık bırakırsanız sürekli ısıtır, gerek duymadıkça kapalı olmasını tercih etmeliyiz.  Herkesten ricam tüm peteklerini minimum 2 konumunda çalışmasıdır. Eğer sistemi çalıştırmaz isek bir diğer komşumuz daha fazla ısınmak durumunda kalacağı için daha fazla fatura ödeyecektir.

Son olarak 5. Nolu fotoğrafta ki termostadın ( beyaz renkli vana ) 35 dereceye ayarlanmasıdır. Eğer bu sıcaklık yetmiyor ise yükseltebilirsiniz bu vana sadece sıcak su ( banyo suyu vb.. )  ile ilgili vanadır, ısınma sistemi ile alakası yoktur bilginize.. ”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

3
1
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

BAHÇEKENT,BAHÇEŞEHİR
Herkese Açık Grup · 1,094 Üye
Gruba Katıl
BAHÇEKENT,Bahçeşehir Facebook Grubumuza Katılmayı Unutmayın!