Site Yönetimi ve İşleyişi!

Bahçekent Whatsapp

Site Yönetimi ve İşleyişi!

Öncelikle herkesin yeni yılını kutlar, sağlık, mutluluk, huzur dolu bir yıl geçirmenizi dilerim. Uzun zamandır yazmak isteyip ancak yazabildiğim bu yazımın konusu, son yıllarda hızla artan toplu konut projeleriyle birlikte hayatımıza entegre olan site yönetimleri ve sözde Enerji tasarrufu sağlanması için uygulanan merkezi sistemler olduğu gibi aynı zamanda Yaşanan problemler ve yöneticilerin yönetim anlayışı !

 

Site Yönetimi nedir?

Apartman, Toplu konut, Site, Plaza ve İş merkezi gibi insanların topluca yaşadığı veya iş yaptığı ortak kullanım alanlarında ‘’adil ve çağdaş yapının oluşması’’ ve sürdürülebilir olması, Temizlik, Güvenlik, Teknik Servis, Peyzaj ve Çevre bakımı gibi hizmetlerin sağlanabilmesi, düzenin korunması ve idaresinin yürütülmesi için oluşturulan kurula, ‘’YÖNETİM KURULU’’ Yönetimi idare eden kişilere ‘’YÖNETİCİ’’ ve bu hizmetlerin sağlanabilmesi bağımsız bölümlerin malikleri veya kiracılarından toplanan aidatların bütününe de BÜTÇE denir.

Yönetim Nasıl Kurulur?

Kanun gereği 8 bağımsız bölüm ve üzeri  yapılarda zorunlu olan yönetim kurulu, Proje teslim edilirken ‘’634 Kat mülkiyeti Kanunu’’ Esasına göre müteahhit firma ve ortakları tarafından ‘’geçici yönetim’’ olarak kurulur. Kurulan geçici yönetim, söz konusu hizmetleri sağlamak için tahmini bir bütçe oluşturup, bağımsız bölümlerin malik veya kiracılarına ‘’aidat’’ olarak yansıtarak Asıl yönetim kurulana kadar geçici yönetim tarafından idaresi sağlanır. Salt çoğunluğun sağlanması halinde Kat Maliklerinin seçeceği Yönetim ve Denetim kurulu üyelerine yönetim ve bütçe devredilir. Yönetim kurulunu devralan Asıl yöneticiler süregelen hizmetleri gözden geçirip gerekli görülmesi halinde revize ederek alınan hizmetleri sürdürebilir gerçek bir bütçe oluşturarak yeni aidatlar belirlenir !

İşleyiş:

Günümüzde Türkiye genelinde birçok örneği olduğu gibi site sakinleri ve yönetimler arasında yaşanan problemlerin tamamında site sakinleri haklı olmasa da, sorunların çoğunda site sakinleri haklı ! AİDAT bedellerinin yüksek olması, hizmetlerin yetersiz olduğu, kesilen fahiş Yakıt- Su faturaları veya yolsuzluk iddiaları yönündedir.

Şahsen kiracı işletmeci olarak bulunduğum, Bahçekent Emlak Konutları 1. Kısım (656.Ada) Ticari ünitelerinde Kasım 2016 yılında Emlak Konut’un alt kuruluşu ve danışmanlık aldığı Emlak Yönetim tarafından kurulan geçici yönetim ve hatırı sayılır dostları tarafından atandıklarını çekinmeden söyleyebilen yönetici veya müdür vasıflı şahısların, yaklaşık 14 ay sürdürdükleri geçici yönetimi Nihayet Salt çoğunluğun sağlanması ve sözde kat maliklerinin seçimiyle (önceden hazırlanmış) şahıslar tarafından oluşturulan Asıl yönetim bu işin piri olmuş şahıslarla iş birliği içerisinde hareket ederek havuzda birikmiş yaklaşık +750.000 TL  bütçeyi devralınmasına ve yapılan hesaplamalara göre aidatları % 30-35 oranında düşürülebilmesine rağmen, Geçici yönetimden devralınan bütçeyi ‘’MİRAS’’ gibi gören Asıl Yöneticiler, bütçeyi (Aidatları) yeniden düzenlemek yerine kuruluş amacının dışına çıkıp Site yönetimini RANT’a dönüştürerek, ‘’Aidatlarla yatırım yapacağız’’ gibi Yasal olmayan ! bir açıklamayla aidatların aynı oranda devamını sürdürdükleri gibi bir taraftan da havuzda biriken bütçeyi yani benim ödediğim + %35’ leri ve ödeyemediğim için işletilen % 5 faizleri harcama gayretine girdiler.

İcraatlar:

Emlak Konut G.Y.O tarafından bırakılan eksikleri güya tamamlamak ve ‘’yatırım’’ yapmak adına kolları sıvayan yönetim artık iş başındaydı.

Neler mi yaptılar?

Kendilerine ait bağımsız blok dükkanların arkasına beton dökmeler, cadde dükkanların önündeki cep parkları genişletmek memleket meselesine dönerken, bir taraftan kendi dükkanlarının önüne yol yaparken diğer taraftan arka tarafta inlerle cinlerin çift kale maç yaptığı yine kendilerine ait bağımsız blokların müşterileri rahat girip çıkabilsin diye peyzajı kaldırıp yol yapmalar. Henüz teslim olalı 1 yıl olmasına rağmen Ofis blokların içlerinin yeniden boyanması, kim bilir ne kadar fatura kesip mühendislik harikası  ‘’Engelli’’ engelli rampaları yapmalar, hani o çift kale maçın oynandığı alandaki yapay havuzun üstüne (aldığım duyumlara göre) 26.000 TL  ‘ye ahşap köprü inşa etmeler ve daha yazamadığım birçok icraata imza atan şahısları Bahçekent sakinlerinin yorumuna sunar, Kepenk indiren Bahçekent’in ilk esnafı Eşref abinin önündeki engelli rampasında 13.01.2019 Pazar günü saat 14:00’da düzenleyeceğimiz Engelli rampasına çıkma yarışmasına bu işin mimarlarını yarışmacı olarak, Tüm Bahçekent semt sakinlerini de izleyici olarak davet ediyorum.

Yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

1
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

0 2

Merhaba Sn Yazar,

Bloklarda oturan site sakini olarak gözlemlerimi aşağıda paylaşmak isterim;
1-Mevcut yönetim tarafından yapılan rampa ; öncelikle fiziki olarak değil ,zihinsel olarak engeli olan kişiler için bence farkındalık oluşturmuştur ki öylede olduğu görülüyor..

2-Toplu yaşam alanı olan ticari bir alanda ortak bay&bayan wc bulunmamasını ve daha sonradan yine yönetim tarafından yapılmasınıda okurların takdirine bırakıyorum..

3-Bahsi geçen köprünün yapım işi Emlak Konutun taşeron firmasına verilmiştir(Nasıl bir rant olabilir siz söyleyin ) Ayrıca yürüyüş yolu ile ticari alanı bağlayan kestirme bir yapı olduğunu düşünüyorum ; aksini düşünüyorsanız bütün sitenin etrafını dolaşıp karşı tarafa geçebilirsiniz 🙂

4-Bağımsız alanların yanındaki toprağın alınıp otopark alanı oluşturulması bahçekentde ki esnafında,müşterininde,site sakinlerininde menfaatinedir.Çünkü ; gelişmekte olan bütün ticari alanların en büyük artısı araç park durumunun yeterli seviyede olmasıdır.Tabi bu aydın ve ileri görüşlü kişilerin öngerebildiği bir konudur !

5-Bildiğim kadarıyla ticari alanların aidatlarının sabit kalması genel kurul kararı ile alınmıştır..Bu sebeple sabit kalması ticari alan sakinleride dahil olmak üzere ortak karardır ve sorgulandığı zaman etraflıca düşünülmeli !

Yukarda bahsi geçen 5 konuya ek olarak daha birçok iş yapıldı.

Sonuç olarak eğer elinizi bir taşın altına koyacak kadar kendinizden eminseniz ve cesaret sergiliyorsanız ; taşın altından çıkacaklara da verecek cevabınız olması gerektiği düşüncesindeyim.Ayrıca vicdan muhasebesi yaparak yazı yazmaya davet ediyorum sizi ; tabi eğer varsa..

İyi Günler

  0 0

  Sayın okur, (Halit SÖNMEZ)
  1- Bu maddede tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadığımdan emin olun! ama anladığım kadarına cevaben; Mevcut yönetim tarafından yapılan engelli rampasının ‘’sizlere’’ özel yapıldığını sayenizde öğrenmiş oldum!
  2- Toplu yaşam ve Ticari alanlarda bulunması gereken bay& bayan WC’ lerin zaten ofislerin otopark katlarında bulunduğunu belirtir! ancak yine de ihtiyaç duyulması halinde bu ve benzeri yapılar için aidatlar dışında yatırım bütçesi oluşturup, mülk sahiplerinden talep edilerek yapılabilir. Yani sevgili okur, Kiracıların Hizmetler için ödediği aidatlarla bu tür harcamalar yapılamayacağı gibi! Doğru bir işin yapıldığını var sayarak ‘’duran bir saatin bile günde 2 kez doğruyu gösterdiği’’ gibi klasikleşmiş bir sözü de eklemeden geçemeyeceğim.
  3- Bahsi geçen köprü; Emlak Konut taşeronuna verildi derken pul karşılığında mı yaptırıldı? İleri görüşünüze güvenerek! Köprüden kaç kişinin geçeceği öngörüldü? Ayrıca yürüyüş yolu ile ticari üniteler arasındaki her bağımsız bloğun önünden geçiş olduğunu da fark etmediniz sanırım!
  4- Bağımsız alanların yanındaki toprağın alınıp otopark yapılması, bağımsız bloklar dışında hiçbir esnafın menfaatine değildir! Yine İleri görüşünüze dayanarak burnunuzun önündeki 2 katlı kapalı otoparkı göremeyip ileriyi görebilmenize de hayranlıkla baktığımı gizleyemeyeceğim doğrusu!
  5- Ticari alanların aidatlarının sabit kalması konusunda fikir sahibi olmanız ve bu durumu bu kadar sahiplenmeniz kastettiğim rantın içerisinde bulunuyor olma ihtimalinizi de düşündürmüyor değil….?!
  Vicdandan bahsetmişsiniz  Ben bu değerlendirmeyi okurların takdirine bırakmayı tercih ediyorum. Ayrıca taşın altından çıkabileceklerin, taşın altına elimi koymama engel olmadığını da anladığınızı sanıyorum! Umarım siz de taşın altında ezilme ihtimalinizi düşünerek yapmışsınızdır yorumlarınızı…
  Evet Halit bey, bu vesileyle 13.01.2019 Pazar günü yapılacak engelli rampası çıkma yarışmasını yeniden hatırlatır, sizi de ister (kendi seçeceğiniz bir kategoride) yarışmacı! veya isterseniz izleyici olarak davet ediyorum.

  İyi günler.

BAHÇEKENT,BAHÇEŞEHİR
Herkese Açık Grup · 1,094 Üye
Gruba Katıl
BAHÇEKENT,Bahçeşehir Facebook Grubumuza Katılmayı Unutmayın!